31 مرداد 1400 - 3:00 ب.ظ

سخنگوی صنعت برق استان اصفهان:

کمبود تولید برق داشته باشیم، خاموشی‌ها ادامه می‌یابد

سخنگوی صنعت برق استان اصفهان گفت: در این هفته اگر بار شبکه دچار مشکل نشود خاموشی نخواهیم داشت اما اگر کمبود تولید و افزایش مصرف برق داشته باشیم، قطعا خاموشی ها با برنامه انجام می شود.

برق

به گزارش عصر اصفهان، محمدرضا نوحی سخنگوی صنعت برق استان اصفهان درباره برخی پیش بینی‌ها از شروع دوباره خاموشی‌ها از امروز، گفت: پیش بینی شده با توجه به کاهش دمای هوا در کشور، دیگر خاموشی‌های بدون برنامه ریزی شده نداشته باشیم و در صورت افزایش مصرف، تنها خاموشی‌های برنامه ریزی شده در دستور کار است.

وی تصریح کرد: اگر بار شبکه کمک کند امیدواریم حتی خاموشی با برنامه ریزی هم نداشته باشیم، اما اگر کمبود تولید باشد این خاموشی‌ها قطعا ادامه می‌یابد.

سخنگوی صنعت برق استان اصفهان البته گفت: در ساعت ۸:۴۰ صبح امروز دسیپاچینگ سراسری اعلام کرد که حدود ۴۰۰ مگاوات آمادگی مدیریت بار را داشته باشیم که برای این کار ابتدا با صنایع هماهنگی‌های لازم انجام می‌شود و اولویت بعدی قطع برق بخش خانگی است.

وی تصریح کرد: در این هفته  اگر بار شبکه دچار مشکل نشود خاموشی نخواهیم داشت، اما اگر کمبود تولید داشته باشیم، قطعا خاموشی‌ها با برنامه انجام می‌شود.

نوحی گفت: در حال حاضر صنعت فولاد در مدیریت بار شبکه به استان کمک می‌کند البته صنعت فولاد در ایام تعطیل، بار خود را به طور کامل دریافت کرد.

وی با تاکید بر اینکه در تعطیلات پنج روزه سراسری کشور با توجه به تعطیلی بخش تجاری و ادارات میزان بار شبکه سراسری برق به شدت کاهش یافته بود، تصریح کرد: حتی روز گذشته نزدیک ۱۰۱۲ مگاوات از شبکه سراسری برق وارد اصفهان شده است، البته بخشی از آن به کمبود تولید برق در استان به دلیل در مدار نبودن یکی دو واحد نیروگاهی برمی گردد.

سخنگوی صنعت برق استان اصفهان افزود: در صورت بر هم خوردن تعادل مصرف و تولید برق، خاموشی‌های با برنامه مطابق آنچه در سایت شرکت‌های توزیع عنوان شده انجام می‌شود، اما خاموشی‌های بدون برنامه ریزی به بار خود شبکه سراسری برمی گردد و اگر بار افزایش یابد و مدیریت بار انجام نشود، رله‌های فرکانسی عمل کرده و خاموشی‌های بدون برنامه ریزی در کشور اتفاق می‌افتد.

وی درباره برنامه‌های توانیر برای ایجاد واحد‌های نیروگاهی در اصفهان برای رفع کمبود تولید برق، گفت: در چند سال گذشته قرار بود یک نیروگاه هزار مگاواتی در شرق اصفهان احداث شود، همچنین با تبدیل نیروگاه جنوب اصفهان به نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق ۵۰۰ مگاوات افزایش یابد که به دلیل نبود سرمایه گذار این طرح‌ها تا به امروز محقق نشده است. نوحی البته گفت: قرار است فولاد مبارکه برای ساخت یک نیروگاه ۱۵۰۰ مگاواتی برق سرمایه گذاری کند.

وی با اشاره به دلایل استقبال نکردن سرمایه گذاران در طرح‌های نیروگاهی، گفت: سرمایه گذاران با توجه به ارزان بودن قیمت برق تمایلی به سرمایه گذاری در این حوزه ندارند، در حالیکه قیمت هر کیلووات برق برای نیروگاه‌ها بالای ۲۰۰ تومان است، اما ناچارند به زیر قیمت ۱۰۰ تومان برق خود را بفروشند که این انگیزه و رغبت سرمایه گذاران را در ساخت نیروگاه‌های حرارتی کاهش داده است.

104

کد خبر: 31069

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0