4 مرداد 1400 - 5:02 ب.ظ

در اثری خشکسالی؛

کشت گندم در اصفهان نصف شد

به دنبال خشکسالی و کاهش بارش های موثر در اصفهان، کشت گندم در استان اصفهان به نصف رسید.

گندم

مهران توکلی، کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: وسعت زیر کشت گندم استان در شرایط طبیعی ۶۲ هزار هکتار گندم آبی و حدود ۲۵ هزار هکتار گندم دیم است.

کارشناس زراعت گندم جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: امسال کشاورزان حدود ۶ هزار هکتار از مزارع گندم خود را، قبل از آنکه به خوشه برسد به دنبال خشکسالی، کم آبی و نیاز دام‌ها به علوفه به چرا اختصاص دادند.

وی گفت: با توجه به خشکسالی حاکم بر استان و تداوم این وضعیت پیش‌بینی می‌شود که مزارع زیر کشت آبی استان بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افت عملکرد تولید داشته باشد.

توکلی با بیان اینکه هزینه‌های کشت، برداشت و نهاده‌ها در بخش تولید گندم نیز افزایش داشته است افزود: خرید تضمینی، تسهیلات یکساله با کارمزد ۱۸ درصد، تهیه بذر و توزیع یارانه‌ای آن و کنترل آفت سن با سمپاشی همگانی از اقدامات دولت برای حمایت از گندم کاران بوده است.

کارشناس زراعت گندم جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: قیمت خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یافت و به کیلویی ۵ هزار تومان رسیده است.

کارشناس زراعت گندم جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه اکنون حدود ۵۰ مرکز در استان گندم تولیدی کشاورزان را خریداری می‌کند، افزود: استان اصفهان مصرف کننده و وارد کننده گندم از استان‌های دیگر است و همه این محصول به مصارف اصلی در کارخانجات آرد می‌رسد.

وی با اشاره به ۳۲ هزار بهره بردار گندم در استان و ۲۰ کارخانه آرد فعال در استان گفت: کشت و برداشت گندم در استان به صورت مکانیزه است و روش‌های آبیاری مزارع بیشتر به صورت نشتی و غرقابی و تیپ است، اما روش کرت بندی برای گندم بهتر است.

توکلی با بیان اینکه نیاز آبی هر هکتار گندم ۸ تا ۱۰ هزار مترمکعب است، افزود:با توجه به استمرار خشکسالی‌ها پیشنهاد می‌شود، گندم به صورت کنترل شده فقط در مناطقی که از نظر آبیاری مشکلی نباشد کشت شود و در سایر مزارع از الگوی کشت تغییر کند و جایگزین شود.

کارشناس زراعت گندم جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه کشت آبی گندم و جو در تمام ۲۴ شهرستان استان با سطح کم تا زیاد اجرا می‌شود گفت: گندم دیم فقط در شهرستان‌های غربی و جنوبی ازجمله فریدن، فریدونشهر، بویین میاندشت، چادگان، سمیرم و همچنین مناطق مرکزی استان کاشته می‌شود.

101

کد خبر: 27703

نویسنده: 101

منبع: فارس

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0