8 بهمن 1399 - 7:06 ب.ظ

پاسخ‌های رسمی یک مدیر سینمایی به حاشیه‌های جشنواره فجر

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی با بیان اینکه بحز «قاتل و وحشی» هیچ فیلم دیگری نبوده که به دلیل مجوز به داوری نرسیده باشد، رفع مشکل فیلم حمید نعمت‌الله را منوط به تقاضای تهیه‌کننده و اراده و تمایل او به رفع مشکل موجود برای اکران عمومی دانست.

به گزارش عصر اصفهان،به نقل از ایسنا/ سعید رجبی فروتن در گفت‌وگویی مکتوب درباره اینکه جشنواره فیلم فجر همیشه محلی برای نمایش فیلم‌ها پیش از هر توقیف قطعی یا ممیزی‌های زیاد بوده، چرا این اتفاق برای فیلم «قاتل و وحشی» رخ نداد و آیا این امکان هست که در یکی از روزهای جشنواره اجازه نمایش فیلم در بخش خارج از مسابقه داده شود، بیان کرد:‌ نوع اصلاحات احتمالی شورای پروانه نمایش به فیلم‌های داوطلب حضور در جشنواره ممکن است متفاوت با اکران عمومی آن‌ها باشد، زیرا معمولا فیلمسازان پس از دریافت بازخورد جشنواره‌ای فیلم‌هایشان نسخه متفاوتی را به شورای بازبینی ارائه می‌دهند. همچنین شورای پروانه نمایش اصلاحات جزیی را حسب مورد به زمان اکران عمومی فیلم‌ها موکول می‌کند. در مورد فیلم «قاتل و وحشی» شورای پروانه نمایش در نسخه ارائه شده صحنه‌هایی را مغایر با احکام شرعی دانسته است و متاسفانه در مهلت داده شده اصلاحات مورد انتظار محقق نشد.

او در پاسخ به اینکه چرا فیلم «قاتل و وحشی» با وجود درخواست داوران برای آن‌ها به نمایش درنیامد تا شاید آن‌ها هم به عنوان متخصصان این حوزه می‌توانستند راهکار و کمکی برای حل مشکل فیلم ارائه کنند، گفت:‌ هیات داوران اصولا برای فیلم «قاتل و وحشی» و هیچ فیلم دیگری تقاضای نمایش نکرده است، زیرا به موجب مقررات و گردش کار تعریف شده فیلم‌هایی که با نمایش آن‌ها در جشنواره ولو با اصلاحات موافقت به عمل می‌آمد، برای داوران ارسال می شد. وظیفه هیات داوران ارائه راهکار برای حل مشکل احتمالی بضی از فیلم‌ها نیست.

رجبی فروتن در پاسخ به اینکه آیا عدم صدور مجوز نمایش برای فیلم «قاتل و وحشی» در اکران عمومی قطعی است‌ و این فیلم را باید توقیف شده دانست، تاکید کرد: بررسی دوباره فیلم «قاتل و وحشی» برای اکران عمومی به تقاضای تهیه‌کننده و اراده و تمایل او به رفع مشکل موجود وابسته است.

وی همچنین درباره اینکه چرا سختگیری‌های شورای پروانه نمایش در جشنواره‌ای که امسال بسیار محدود برگزار می‌شود زیاد بوده (طبق اظهارات برخی صاحبان فیلم) بویژه ممیزی‌هایی که مصداق آن‌ها به وفور در جامعه دیده می‌شود، گفت: اشاره شما به کدام سخت گیری شورای پروانه نمایش است؟ آیا به جز ایراد کلی به فیلم «قاتل و وحشی» از اصلاحات سایر فیلم‌ها اطلاع دارید؟ آیا جز این است که اگر به معدودی از فیلم‌ها اصلاحاتی ابلاغ شده است با استقبال تهیه‌کنندگان آن‌ها روبرو شده و نام آن‌ها در بین فیلم‌های منتخب هیات داوران به چشم می‌خورد؟

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در پایان در پاسخ به اینکه آیا فیلم‌های دیگری بوده‌اند که برای جشنواره متقاضی بودند و موفق به دریافت پروانه نمایش نشدند، گفت: بجز فیلم یاد شده هیچ فیلم دیگری به خاطر نداشتن پروانه نمایش از فهرست فیلم‌های منتخب هیات داوران حذف نشده است.

300

کد خبر: 32231

منبع: ایسنا

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0