24 دی 1400 - 1:59 ب.ظ

در بودجه 1401؛

نان گران نمی شود

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس درباره افزایش قیمت نان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت آن افزایش می‌یابد به بیان توضیحاتی پرداخت.

به گزارش عصر اصفهان، جعفر قادری عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت “یکی از موارد مورد توجه در بودجه تقدیمی دولت رشد قابل توجه منابع درآمدی است، زیرا عملکرد سال سال ۹۹ زیر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده، عملکرد سال ۱۴۰۰ حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار میلیارد دلار بوده، ولی در بودجه سال بعد رشد قابل توجهی در منابع درآمدی در نظر گرفته شده یعنی هزار و ۳۷۲ میلیارد تومان که ایجاد نگرانی کرده است”.

میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه  درباره حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ گفت: دارو و نان حلقه آخر تخصیص ارز ترجیحی هستند. طرحی برای خرید نان با کارت مخصوص در دست بررسی است. بر اساس این طرح اگر قرار باشد تخصیص ارز برای نان ادامه پیدا کند به این صورت خواهد بود که با کارتی که در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت، اقدام به خرید نان می‌کنند.

قادری معتقد است “دولت در نظر گرفته که به آن اجازه داده شود اگر با فروش نفت، واگذاری سهام و یا اخذ مالیات محقق نشود به جای آن بتواند اوراق مالی اسلامی منتشر کند که نیاز به متمم و اصلاحیه را به طور کلی از بین می‌برد و دارای اشکال بوده و مغایر با اصول قانون اساسی است. نکته دیگر رشد قابل توجه مالیات است در حالی که زیر ساخت‌های آن فراهم نشده و مشخص نیست که این میزان مالیات در نظر گرفته شده اعلام وصول شود.  در واگذاری سهام نگرانی‌هایی نسبت به شرایط بورس وجود دارد  و تحقق درآمد‌های نفتی هم جای تردید دارد”.

در این شیوه خرید نان، همان قیمت قبلی نان از حساب مردم کسر می‌شود، ولی به نانوا قیمت جدید پرداخت خواهد شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه این مدل را برای اجرای کارت نان اعلام کرد.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: “رشد ۸ درصدی اقتصاد هم محل تردید است. مالیات بر ارزش افزوده و نحوه توزیع آن دولت در مصوبات قبلی تغییراتی ایجاد کرده که باز هم باعث مشکل خواهد شد. مالیات بر خانه و ماشین‌های لوکس در بودجه توسط دولت در نظر گرفته شده و امیدواریم از این ظرفیت استفاده شود”.

«ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو نان و گندم نگه دارد، ولی برای نهاده‌های دامی و … حذف می‌شود» قادری این جمله را می‌گوید و تاکید می‌کند که قیمت نان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی افزایش پیدا نمی‌کند و یارانه نان به نانوایان تحویل داده می‌شود.

کد خبر: 47270

بازدید: 140 بازدید

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0