13 مرداد 1400 - 8:10 ق.ظ

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در کارگروه اقتصادی بنیاد نصف جهان اعلام کرد:

حمايت اتاق بازرگانی برای حضورفعالان اقتصادی و تجار اصفهانی درآستاراخان روسیه

چهاردهمین کارگروه اقتصادی بنیاد مطالعات نصف‌جهان به تشریح فرصت‌های تبادل تجاری فعالان اقتصادی اصفهان با آستاراخان روسیه و بحث و تبادل نظر درخصوص روند پیشرفت پروژه های زیربنایی و توسعه ای اصفهان به ویژه پروژه قطار سریع‌السیر و دهکده لجستیک اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری عصر اصفهان، چهاردهمین کارگروه اقتصادی بنیاد مطالعات نصف‌جهان به تشریح فرصت‌های تبادل تجاری فعالان اقتصادی اصفهان با آستاراخان روسیه و بحث و تبادل نظر درخصوص روند پیشرفت پروژه های زیربنایی و توسعه ای اصفهان به ویژه پروژه قطار سریع‌السیر و دهکده لجستیک اختصاص یافت.
در این جلسه حمیدرضا فولادگر، رئیس کارگروه اقتصادی بنیاد مطالعات نصف جهان با اشاره به انعقاد تفاهمنامه اتاق بازرگانی ایران با سرکنسولگری کشورمان درآستاراخان در راستای کمک به افزایش و تسهیل مراودات فعالان اقتصادی، تجار وکارآفرینان ایرانی در زمینه تجارت با کشور روسیه و حضور فعال اتاق ایران در این منطقه از انجام اقدامات مقدماتی برای مشاركت اتاق بازرگانی اصفهان در سرمایه گذاری جهت اين فعالیت ها خبرداد.
آمادگی اتاق بازرگانی اصفهان برای حضور فعالان اقتصادی اصفهان درآستاراخان
مسعودگلشیرازی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز دراین جلسه با اشاره به نقش مهم استانهای همجوار بازارهای مرزی در تعاملات با کشورهای هدف صادراتی به واسطه قرابت فرهنگی و بعضا زبانی با کشورمان گفت: با توجه به راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در آستاراخان برای کمک به توسعه مراودات تجاری بین ایران و روسیه، مذاکراتی درخصوص واگذاری سهم اتاق ایران دراین منطقه به پارلمان بخش خصوصی اصفهان صورت گرفته است.
وی بهره مندی اتاق بازرگانی اصفهان از امکانات موجود درآستاراخان را در افزایش حجم صادرات و واردات تجار و فعالان اقتصادی استان مهم ارزیابی کرد.
رئیس اتاق اصفهان ابراز امیدواری نمود تخصیص منطقه ای در بندر اکتائو به تجار ایرانی درکنار فعالیت در منطقه ویژه آستاراخان با همراهی و تعامل هرچه بیشتر مسئولین دولتی با فعالان بخش خصوصی، در گسترش حجم صادرات کشور مفید واقع شود.
وی از اعلام آمادگی اتاق اصفهان برای معرفی کالاها وتجار و فعالان اقتصادی دارای مزیت برای ورود به بازار روسيه خبرداد.
بررسي فرصت های سرمایه گذاری و تجاری در آستاراخان
در ادامه مهدی آکوچکیان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستاراخان، این استان را دروازه ورود تجارت با روسیه دانست و گفت: باوجود فشار و تحریم های سال های گذشته توانستیم واردات کالاهای اساسی موردنیاز کشور شامل روغن نباتی، چوب ، غلات و گوشت قرمز و صادرات خشکبار، سبزیجات، سیمان،زعفران، کشمش ومواد پتروشیمی به این استان داشته باشيم.
وی واردات حدود300 میلیون دلاری و صادرات 70 میلیون دلاری از این استان را رضایت بخش ندانست و از انجام اقداماتی برای توسعه مراودات تجاری بین دوکشور خبر داد.
آکوچکیان درنظرگرفتن منطقه ویژه اقتصادی “لوتوس” در آستاراخان را برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایرانی فرصت مناسبی دانست و افزود: شرکت های ایرانی تاسیس شده در این منطقه از حمایت کامل روسیه برخورداربوده و عملیاتی نمودن طرح کریدور شمال به جنوب بر اساس دستور رئیس جمهور وقت روسیه نیز، فرصت مغتنمی برای کشورمان است.وی از پيش بيني درآمد ترانزيتي سالانه 19 ميليارد دلاري در صورت راه اندازی این کریدور برای کشورمان خبر داد.
وی همچنين با اشاره به پتانسیل اصفهان در حوزه سنگ، برضرورت ایجاد کارخانه سنگ در منطقه لوتوس نيز تاکید کرد.
سرکنسول ایران در آستاراخان در ادامه بااشاره به زمین حاصلخیز وآب فراوان این منطقه با توجه به سبقه اصفهان درکشت فراسرزمینی، ورود فعالان بخش کشاورزی به این حوزه را بسیار حایز اهمیت دانست.

درادامه جلسه گزارش هایی از روند پیشرفت پروژه های قطارسریع السیر و دهکده لجستیک ارائه و مقرر شد مشکلات و موانع دهکده لجستیک در جلسه بعدی شورای برنامه ریزی استان مطرح و مصوبات موردنیاز استانی برای تحقق این پروژه اخذ شود.
همچنین روح اله میرزاامیری، مدیر امورکمیسیون های اتاق بازرگانی اصفهان و دبیر کارگروه اقتصادی بنیاد نصف جهان به ارایه گزارشی درخصوص تدوین پیشنهادات و مطالبات استان از رئیس‌جمهور منتخب با هدف توسعه پایدار استان اصفهان به عنوان استان پيشران پيشرفت و توسعه کشور پرداخت.
مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز مواردی را در خصوص محورهای کلان اقتصادی پیشنهادی به رئیس جمهور منتخب جهت انعکاس در این سند پیشنهاد نمود.
حضار در پایان جلسه به تبادل نظر در خصوص مباحث آبی اخیر مطرح در رسانه های کشور پرداختند. حمیدرضا فولادگر با بیان برخی آمار و ارقام در خصوص منابع آبی استان اصفهان و خوزستان و همچنین مقایسه حجم کشت برنج در این دو استان، نسبت به انتشار آمار و اطلاعات نادرست در فضای مجازی انتقاد کرد. مسعود گلشیرازی در پایان، ضرورت احصاء، تنظیم و انتشار اخبار و آمار و اطلاعات صحیح در خصوص مباحث آب را یکی از اولویت های بنیاد نصف جهان برشمرد و از بنیاد درخواست نمود در این خصوص کارگروه ویژه ای تشکیل گردد.

کد خبر: 28198

منبع: اتاق بازرگانی اصفهان

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0