مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو

توزیع ۸۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها/ قیمت داروخانه‌ای واکسن ۲۰۰ هزار تومان است

سید حیدر محمدی؛ مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از توزیع یک پارت ۸۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی در داروخانه‌های کشور خبر داد و گفت: قیمت داروخانه ای واکسن برای بازار مصرف حدود 200 هزار تومان است اما برای گروه‌های پرخطر هم واکسن آنفلوآنزا به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری عصر اصفهان؛ محمدی درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا، افزود: تاکنون یک میلیون و ۹۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوآنزا وارد شده است که شامل واکسن سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی بوده که توزیع شده است.

وی از تحویل نخستین محموله واکسن آنفلوآنزای تولید داخل تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته آینده به معاونت بهداشت وزارت بهداشت، خبر داد و گفت: دو تولیدکننده داخلی در زمینه واکسن آنفلوآنزا داریم که قولی که به ما داده‌اند، تا سقف یک میلیون و ۸۰۰ هزار عدد واکسن است، اما احتمالا از تعداد کمتر شروع شده و به تدریج تحویل می‌شود.

محمدی گفت: البته در اولین فاز ۸۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوآنزا به معاونت بهداشتی تحویل داده‌ایم. برای داروخانه‌ها هم در یک پارت ۸۰۰ هزار عدد واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی و در یک پارت هم ۳۰۰ هزار عدد واکسن سه ظرفیتی توزیع کرده‌ایم.

وی درباره قیمت واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: برای بازار مصرف داروخانه‌ای قیمت حدود ۲۰۰ هزار تومان است. برای گروه‌های پرخطر هم واکسن آنفلوآنزا به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود.

محمدی درباره افزایش قیمت ۵ برابری واکسن‌ آنفلوآنزا گفت: این‌واکسن‌ها با ارز نیمایی وارد شده است. البته دو میلیون نفر به عنوان گروه هدف واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا مدنظر هستند که به صورت رایگان واکسن از سوی معاونت بهداشتی برایشان تزریق می‌شود.

وی گفت: توصیه ما این است که گروه‌های پرخطر تزریق واکسن آنفلوآنزا را انجام دهند که برای آنها به صورت رایگان از سوی معاونت بهداشتی تزریق می‌شود. در عین‌حال برای سایر گروه‌ها هم اگر متخصصین عفونی توصیه و تجویز کنند، می‌توانند واکسن را تزریق کنند. البته با توجه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شدت مصرف واکسن آنفلوآنزا کاهش یافته و شیوع آنفلوآنزا هم کم شده است.

محمدی با بیان اینکه دیگر برنامه ای برای واردات واکسن آنفلوآنزا نداریم، گفت: باتوجه با اینکه دو تولیدکننده داخلی داریم، این تولیدکنندگان دو میلیون دز واکسن آنفلوآنزای چهارظرفیتی به ما تحویل می‌دهند و فکر نمی‌کنیم دیگر نیازی داشته باشیم. البته هنوز به واکسن انفلوانزای تولید داخلی قیمت ندادیم. به محض اینکه واکسن را به ما تحویل دهند، قیمت را اعلام می‌کنیم.

۲۰۶