13 آذر 1401 - 8:12 ق.ظ

تشریح درستاوردهای سفر هیئت تجاری سیاسی به روسیه

به گزارش پایگاه خبری عصر اصفهان، سیدرضا مرتضوی در تشریح دستاوردهای سفر هیات اقتصادی،سیاسی به روسیه اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های جدید ایران و روسیه مبنی بر توسعه روابط بین دو کشور و همچنین با پیوستن ایران به پیمان شانگهای شرایط برای این همکاری‌ها فراهم شده است.

وی یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را حضور گسترده و با دوام در بازار کشورهای همسایه و عضو پیمان شانگهای عنوان کرد و گفت: استان‌ها به عنوان بازیگران این عرصه نقش میدانی دارند و می‌توانند در ارتقای سطح روابط دو کشور نقش آفرینی کنند؛ در همین راستا یکی از مهمترین استان‌ها، به واسطه روابط گذشته، استان اصفهان است.

مرتضوی افزود: به همین مناسبت از ماه‌ها قبل هماهنگی‌ها با بخش‌های خصوصی و دولتی انجام شده بود و با وجود برودت هوا این سفر انجام شد که مسیر برای انجام مراودات هموار شود.

استاندار اصفهان از برپایی نمایشگاه دائمی عرضه کالای ایرانی در مسکو خبر داد و ابراز کرد: قرار است به زودی  یک نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در شهر مسکو برپا شود که در این سفر از محل این نمایشگاه بازدید به عمل آمد.

 

وی با اشاره به حضور ۴۰ فعال اقتصادی استان در این سفر بیان کرد: جلسه‌ای با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در محل سفارتخانه برگزار شد که در این جلسه صنعتگران و بازرگانان نظرات خود را نسبت به انتظاراتشان از سفارتخانه مطرح کردند.

مرتضوی با تاکید بر سیاست دولت مبنی بر رویکرد اقتصادی سفارتخانه‌ها افزود: این رویکرد در سفارتخانه ایران در مسکو  دیده می‌شود؛ به عنوان مثال همین جلسه نزدیک به ۵ ساعت طول کشید و بحث‌های مختلفی انجام شد، سفیر هم با روی گشاده و ویژه موارد را نوشت و پذیرفت که از تجار و بازرگانان حمایت همه جانبه صورت بگیرد.

استاندار اصفهان با اشاره به جلسات متعدد خود در روز دوم سفر گفت: جلسه‌ای در محل سفارت با حضور بازرگانان و تجار بنام و مطرح روسیه در حوزه‌های نیرو و انرژی، مواد غذایی، شرکت‌های هواپیمایی و قطعه سازی و تجار ایرانی برگزار شد که در آن مذاکراتی صورت گرفت و تفاهم‌نامه‌هایی به امضا رسید.

وی ادامه داد: جلسه دیگری با اتاق بازرگانی مسکو و حوزه دانشگاهی و شهرک‌های فناوری مسکو داشتیم که در حاشیه آن ۸۰ نفر از بازرگانان روسی با تجار ما جلسه رو در رو داشتند.

مرتضوی در تشریح آخرین جلسه خود در مسکو بیان داشت: جلسه ما با وزیر دولت روسیه بود که برای ارتقای سطح در چهار محور علم و فناوری، مدیریت شهری، اقتصاد و تجارت و توسعه گردشگری برگزار شد.

استاندار اصفهان که عازم سن‌پترزبورگ شده بود در بیان جلسات خود در این شهر اظهار کرد: جلسه اول با تجار و بازرگانان روسیه در محل نمایشگاه بین‌المللی سن‌پترزبورگ با حضور آقای شوخین رییس اتحادیه کارفرمایان و صنعتگران و قریب به ۲۰۰ نفر از تجار و سرمایه‌گذاران روسی برگزار شد که بر اساس آن قرار شد برای حل مشکلات این قسمت در حوزه بیمه، گمرک و حمل و نقل تفاهم‌نامه‌هایی به امضا برسد.

وی افزود: جلسه بعدی با اتاق بازرگانی سن‌پترزبورگ بود که با حضور تعداد زیادی از تجار این شهر و تجار اصفهانی در سطح کلی و راهبردهای اساسی برگزار شد؛ همچنین در حاشیه آن جلسه‌ای به صورت رو در رو هم بود که امیدواریم زمینه ساز مبادلات تجاری در آینده باشد.

مرتضوی از جلسه با تورگردانان و فعالین حوزه‌های فرهنگی و میراثی سن‌پترزبورگ به عنوان جلسه‌ای مفید یاد کرد و ابراز داشت: این جلسه با توجه به وجود ابنیه‌های تاریخی و داشتن تجربه‌های موفق توریستی و پیرو سفر اخیر توریست‌های روسی به اصفهان، برگزار شد.

استاندار اصفهان بیان کرد: جلسه دیگری در دانشگاه هرزن و شهرک فناوری سن‌پترزبورگ با حضور رئیس دانشگاه اصفهان و شهرک علم و فناوری و دبیر کریدور اصفهان داشتیم که با حضور رییس دانشگاه اصفهان که در آن تفاهمنامه‌هایی در زمینه تبادل دانشجو و استاد و انتقال علم و فناوری امضا شد.

وی در بیان برنامه‌های دیگر سفر خود به روسیه گفت: جلسه بعدی با نماینده دولت و استاندار سن‌پترزبورگ، در زمینه‌های مختلف تجاری، حمل و نقل، شهرسازی و معماری، محیط زیست، انرژی، فرهنگی، گردشگری و علم و فناوری برگزار و مقرر شد برای ادامه مسیر کارگروه مشترکی داشته باشیم که نماینده‌ای از اصفهان و نماینده‌ای هم از طرف دولت محلی پیگیر سرانجام این تفاهم‌نامه‌ها باشند.

همچنین دیدار با رییس مجلس قانونگذاری روسیه و دیگر جلسات رو در رو بین شرکت‌ها و بازرگانان دو کشور از دیگر برنامه‌های سفر مرتضوی به روسیه بود./انتهای پیام

کد خبر: 131454

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0