25 اسفند 1401 - 11:40 ق.ظ

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان:

بارندگی ها42 درصد نسبت به پارسال افزایش یافت

حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان در نشست خبری مجازی گفت: بر اساس شاخص خشکسالی یک ساله منتهی به بهمن ۱۴۰۱ حدود ۸۰ درصد و در یک دوره ۱۰ ساله ۹۵ درصد مساحت استان همچنان درگیر خشکسالی است.

وی افزود: بدلیل استمرار شرایط خشکسالی در سال‌های اخیر استان اصفهان در شرایط خشکسالی هیدرولوژی و خشکسالی اجتماعی- اقتصادی قرار گرفته که یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین انواع خشکسالی است و خارج شدن از این نوع خشکسالی بسیار زمان‌بر بوده و به سال های ترسالی مستمر نیازمند است.
خورشیدی با بیان اینکه بارش‌های اخیر به صورت کوتاه مدت تا حدی زیادی تنش آبی شدید استان را کاهش داده است، افزود: با توجه به کم بارشی تجمعی در سال‌های اخیر بویژه در سه سال گذشته تشدید شرایط خشکسالی بصورت میان مدت و بلند مدت در استان وجود دارد و خارج شدن از آنها زمان بر است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان افزود: بیشتر مناطق استان در پهنه‌بندی خشکسالی هواشناسی استان در دوره ۲۴ ماهه تا پایان بهمن ماه درگیر خشکسالی شدید تا بسیار شدید هستند.
وی به پهنه‌بندی خشکسالی هواشناسی در استان در دوره ۱۲ ماهه،اشاره کرد وافزود: بیشتر مناطق استان بویژه نیمه شمالی و شرقی استان شرایط خشکسالی شدید تا بسیار شدید دارند و تنها مناطق جنوبی بصورت محدود شرایط ترسالی دارند.
خورشیدی به وضعیت پهنه‌بندی خشکسالی استان اصفهان در دوره ۶ ماهه اشاره کرد وادامه داد: مناطق جنوب و مرکز استان بدلیل دریافت بارش‌های مناسبی در زمستان جاری شرایط ترسالی و نیمه شرقی استان همچنان شرایط خشکسالی دارند.میانگین بارندگی در اصفهان ۴۲ درصد نسبت به پارسال افزایش یافت.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه میانگین بارندگی استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته است، افزود: میانگین وزنی بارش استان در سال آبی جاری (از اول مهر تا ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ) در حدود ۱۲۰ میلی متر است که نسبت به مقدار بلندمدت دوره آماری مشابه حدود ۲۶ درصد و نسبت به مقدار مشابه در سال آبی گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: همچنین میزان بارش در ایستگاه کوهرنگ به عنوان ایستگاه شاخص در تأمین آب زاینده رود تا ۲۳ اسفند، هزار و ۲۷۳ میلی متر است که حدود ۲۸ درصد از میانگین بلندمدت خود بیشتر و نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته است. میانگین بلند مدت تا امروز هزار و ۲۸ میلی متر و تا پایان سال هزار و ۳۵۷ میلی متر است.
خورشیدی افزود: بیشتر مناطق استان به جز مناطق شرقی در سال جاری افزایش بارش فراتر از نرمال داشته است و بیشترین افزایش بارش مربوط به مناطق مرکزی و جنوبی استان است که بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه افزایش بارش در کلیه مناطق، بویژه مناطق مرکز و جنوب استان نسبت به سال گذشته قابل توجه است، به وضعیت دمای استان اصفهان اشاره کرد وافزود: میانگین دمای استان از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با آمار بلند مدت حدود ۰.۸ درجه سانتی گراد افزایش داشته است و در مقایسه با سال گذشته حدود ۰.۵ درجه سانتی گراد کاهش داشته است.

وی به وضعیت دمای هوای استان در بهار سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و ادامه داد: در فروردین ۱۴۰۲ میزان افزایش دمای فراتر از نرمال تعدیل خواهد یافت و همچنین میانگین دما در حالت نرمال مورد انتظار است و در هفته اول فروردین و هفته چهارم شرایط افت دمای کمتر ازنرمال محسوس‌تر خواهد بود و شرایط سرمازدگی شکوفه های نوروزی نیز محتمل است.

کد خبر: 132297

منبع: عصر اصفهان

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0